گز

بوته ی گز به عبث سایه ای در خلوت خویش می جوید! ... ؟

توصیه می شود حتما برنامه ای دقیق برای درس خواندن تنظیم کنید.تنظیم برنامه بهترین راه برای شروع موفق است.تنظیم برنامه باید با توجه به روحیاتتان باشد.می توانید حتی ساعتی را برای گردش،تماشای تلویزیون و … بگذارید اما مطمئن شوید که ساعات مطالعه ی شما کافی است و می توانید همه ی دروس را به طور کامل دوره کنید.

 

تنظیم برنامه: بهتر است با فکر زیاد برنامه تان را تنظیم کنید.حتی می توانید یک هفته برای تنظیم برنامه وقت بگذارید. اگر از اول مهر شروع کرده اید با صرف یک هفته برای تنظیم برنامه زمان زیادی را از دست نمی دهید.شما 35 هفته ی دیگر برای درس خواندن وقت دارید.اما بهتر است در این یک هفته که البته به مدرسه هم میروید از درس های پیش دانشگاهی غافل نشوید. وقتی از همان ابتدا خوب شروع کنید،برای خوب پایان دادن هم راغب می شوید.

تنظیم برنامه را باید با طبقه بندی کتاب هایتان شروع کنید:کتاب های درسی،کتاب های کمک آموزشی برای یادگیری بهتر مفاهیم و کتاب های تست(جزوه ی کلاسی را در کنار کتاب درسی جای دهید.اما سعی کنید از بهترین منبع برای یادگیری مفاهیم استفاده کنید.تا جایی که کتاب درسی پاسخ گوی ابهامات شماست از آن استفاده کنید.برای یادگیری بهتر یا رفع ابهامات اگر جزوه ی کاملی دارید به آن مراجعه،اگر نه از کتاب های کمک آموزشی استفاده کنید)

بهتر است مطالعه ی درس های مورد علاقه را در اولویت قرار دهید و و مطالعه را با آن شروع کنید، دیگر درس ها را در بین هر دو درس مورد علاقه جای دهید.این کار انگیزه ی شما را برای شروع مطالعه افزایش داده و لذتی  به شما می بخشد که انگیزه ی مطالعه است پس فضای مثبت و دوست داشتنی برای شما ایجاد می کند که در آن حتی از مطالعه ی دروسی که چندان به آن ها راغب نیستید،لذت می برید و به تدریج به آن ها هم علاقمند می شوید! با علاقه درس بخواید.

کتاب های درسی را بر زمین بچینید و کتاب های کمک درسی مربوط به هر کتاب درسی را روی آن بگذارید.در ضمن، بهتر است کتاب ها بر اساس موضوع چیده شوند نه بر اساس پایه ی تحصیلی،یعنی کتاب های ریاضی همه کنار هم،شیمی ها کنار هم و….

چیدمان کتاب ها را با دقت انجام دهید، با کتاب ها دوست شوید و بازی کنید(برنامه ریزی را یک بازی فرض کنید،مناسب ترین حالت ممکن را انتخاب کنید) حتی به آن ها احترام بگذارید.(مصداق کتاب،بهترین دوست انسان)

از کتاب های مورد علاقه شروع کنید.سر فصل ها را بخوانید و لیست کنید. مثلا درس ریاضی: مبحث ها را به ترتیب از سال دوم تا پیش دانشگاهی بنویسید.(اگر موضوع مبحثی را فراموش کرده اید به آن رجوع کنید و ورق بزنید.نخوانید فقط ورق بزنید تا زمینه ی آن مبحث را به یاد بیاورید.)

حال شما لیستی از همه ی مباحث کتاب های درسی دارید.تهیه ی این لیست چند ساعتی طول می کشد.این ساعات نباید زجر آور و مضحک تلقی شود.فقط یک بازی است.کنکور هم بازی است.لذت ببرید.

پشت میز مطالعه بروید.میزتان باید مرتب باشد.وسایل تزئینی،لوح های تقدیر،جامدادی های فانتزی،قاب عکس و هر نوع وسیله ای را که برای مطالعه ضروری نیست، از میزتان حذف کنید.بعدا هنگام درس خواندن مزاحم می شوند! به جای مطالعه با آن ها سرگرم می شوید پس بهتر است همین حالا همه شان را حذف کنید!

حال دوباره به مباحث درسی نگاهی بیاندازید!نترسید شما وقت کافی برای مطالعه ی همه ی آن ها را دارید.(جنین انسان 9 ماهه از یک سلول تخم حاصل می شود.حال شما یک انسان هوشیارید و مبتکر.9 ماه هم تا کنکور فرصت دارید.بهترین راه را با بازده بالا انتخاب کنید.)

بهتر است لیست سرفصل ها مرتب و تمیز باشد و در ضمن خوش خط. این لیست، کاغذی نسیت که قرار است تا ساعتی دیگر پاره شود.این لیست برنامه ی زندگی شما را در 9 ماه آینده نشان می دهد.به خود و زندگی تان اهمیت دهید.

حال مبحث های تکراری را حذف کنید.(مثلا احتمال برای رشته ی تجربی یک بار در ریاضی دوم و یک بار در ریاضی پیش دانشگاهی آمده)

لیست را بازنویسی کنید و جلوی هر مبحث فضایی را برای یادداشت سایر مطالب خالی بگذارید.

حال تعداد صفحات کتاب مربوط به هر مبحث را بشمارید و جلوی آن بنویسید.(مثلا برای مبحث احتمال 20 صفحه ریاضی دوم و 10 صفحه ریاضی پیش دانشگاهی است.جمعا 30 صفحه)

تعداد صفحات جزوه یا کتاب کمک آموزش(مفاهیم) را نیز جداگانه روبروی مبحث یاداشت کنید.

تکرار می کنم شما برای مطالعه ی همه ی این مباحث فرصت کافی دارید. حتی اگر سرعت مطالعه ی شما پایین باشد تا آخر عید همه ی مباحث تمام شده اند.البته اگر به برنامه خود عمل کنید و جمعا یک ماه وقت تلف شده داشته باشید!

برای اینکه در مطالعه ی مباحث خسته نشوید بهتر است در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید.هم هدفدار عمل می کنید(هدف کوتاه مدت انگیزه را افزایش می دهد)، هم نتیجه ی مطالعه ی هر دوره را می بینید.

برنامه ی آزمون را بررسی کنید. و بنا به آن آزمون مباحث مورد نظر را در هر دوره مشخص و جدا کنید.

شما قبل از هر آزمون آمادگی کافی برای حضور در جلسه را دارید.

 

حال که مبحث های هر دوره را جدا کرده اید احساس آرامش بیشتری دارید.

باید برنامه ی هر دوره را تنظیم کنید. درس هایی را که به آن علاقه ی بیشتری دارید در اولویت قرار دهید.

زمان مطالعه ی هر مبحث نباید برای درس های اختصاصی از 2ساعت و برای درس های عمومی از 1ساعت بیشتر شود. این زمان بستگی به خودتان دارد.میتوان آن را به نصف کاهش داد و دفعات مطالعه را بیشتر کرد.(به جای یک دفعه مطالعه ی 2 ساعته دو بار مطالعه ی 1 ساعته را جایگزین کرد)

در هر ساعت باید یک موضوع به طور کامل مطالعه شود.(مثلا در مبحث احتمال می توان یک بار احتمال تصادفی و دفعه ی بعد احتمال شرطی را مطالعه کرد)

تعداد دفعات مطالعه ی هر درس باید با توجه به تعداد صفحات و دشواری مبحث تعیین شود.

بهتر است در دروس حفظی مانند زیست یا عمومی ها در همان روز،برای مبحث خوانده شده تست بزنیم.

اگر زمان نیم ساعته در نظر گرفته اید،در نیم ساعت اول مبحث را بخوانید و در نیم ساعت دوم تست را بزنید.اگر یک ساعته در نظر گرفته اید بلافاصله بعد از اتمام مطالعه، تست هم بزنید.حتما سوال هایی را که اشتباه پاسخ داده اید یا پاسخ نداده اید با پاسخ نامه ی کتاب یا کتاب درسی چک کنید.(حتی سوالاتی را که درست پاسخ داده اید یک بار دیگر کنترل کنید،با این کار اطلاعات بهتر در ذهن شما تثبیت می شود.)

تست درس های اختصاصی ر ا باید با فاصله ای بیش از یک روز حل کنید.

توصه ی مهم اینکه دروس عمومی را حداقل دو بار بخوانید. دفعه ی اول بخوانید و تستش را بزنید.دفعه ی دوم برای تثبیت مطالب است.دفعه ی دوم بخوانید و مطالب مهم را مارک کنید.(با ماژیک یا مداد،بهتر است رنگی باشد. جذاب تر می شود. اگر خطوط صاف حالت یکنواختی را به شما القا می کند می توانید دور مطالب مهم ابر بکشید یا کادر های مختلف را طراحی کنید! نکته اینکه هنگام طراحی کادر به مطلب داخل کادر توجه کنید نه خود کادر! با طراحی کادر مطلب بهتر تثبیت می شود. توصیه:طراحی کادر بیشتر از یک دقیه نباید طول بکشد!و یک دقیقه برای مطالب استثنایی است!)

در درس دین و زندگی بهتر است برای بسیاری از درس های کتاب عنوان های هر پاراگراف کتاب را ابتدای درس ها بنویسید.(مثلا نقش ها ی زن و مرد در درس آخر دین و زندگی سوم یا اعجاز لفظی و معنایی قرآن در همان کتاب)

خلاصه نویسی و مارک بستگی به سلیقه ی شخصی و میزان تسلط بر هر کتاب دارد.

مهم: تا 6 ماه اول نباید فشرده درس بخوانید. روزی 8 ساعت برای سوپر"تراکتورها"کافی است.میزان زمان مطالعه مهم نیست. در وقت اضافه به خود استراحت دهید. وقتی مباحث هر دوره را زودتر از پایان دوره خواندید به خود استراحت تشویقی دهید.

بهتر است با دوستان خود درس بخوانید و نکات مهم را یادداشت کرده و به یکدیگر تذکر دهید. توجه داشته باشید دوست شما رقیب شما نیست!کنکور رقابتی چند میلیونی است که در این بین شما و دوستانتان می توانید به روابط دوستانه ی خود ادامه دهید!

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم تیر ۱۳۸۷ساعت 20:5  توسط عالیه  |